Блогославје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блогославје
Błogosławie
XIII дел на Тврдина Модлин
XIII дел на Тврдина Модлин
Блогославје is located in Полска
Блогославје
Блогославје
Координати: 52°29′56″N 20°38′00″E / 52.49889° СГШ; 20.63333° ИГД / 52.49889; 20.63333
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЗакрочим
Население (2011)
 • Вкупно65[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Блогославје (полски: Błogosławie) — село во општината Закрочим во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Во селото е старинска тврдина од 1918 година.

Наводи[уреди | уреди извор]