Ворскла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ворскла
Vorskla Poltava.JPG
Ворскла во градот Полтава
ЗемјаРусија, Украина
Слив
Главен изворБелгородска област, Русија
УстиеДнепар, Украина
Сливна повр.14,700 km2 (5,700 ми)
Физички особености
Должина464 kм (1,522,000 ст)
Ворскла на Ризницата

Ворскла — притока на Днепар која тече низ територијата на Русија и Украина. Реката е долга 464 километри и има хидрографски басен од 14,700 квадратни километри. Ворскла минува низ градовите Полтава, Охтирка, и Кобелјаки. Во реката има 50 различни видови риба, а во шумите на бреговите од реката живеат лисици, зајци, диви свињи, и птици како диви патки, фазани, и еребици.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]