Воротан (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Воротан
Sisian Bridge.JPG
Реката Воротан во Сисијан
ЗемјаЕрменија, Азербејџан
Слив
Сливна повр.5.650
Физички особености
Должина178 единица?
Проток
  • Просечен:
    21,5
Воротан (река) на Ризницата
Реката Воротан и нејзиниот слив (светло сиво) на територијата на Ерменија

Воротан (ерменски: Որոտան, азерски: Bazarçay) е река во Закавказјето, лева притока на реката Аракс. Извира во северниот дел на јужно-ерменската провинција Сјуник, тече 119 км југоисточно низ Ерменија, а потоа 59 км низ Нагорно-Карабах, регион присвојуван од Ерменија и Азербејџан, пред да се влее во Аркас на границата со Иран. Реката најмногу тече низ планински предели и на неколку места низ длабоки кањони. Градовите Сисијан и Кубатли лежат на нејзиниот тек. За време на советскиот период, три резервоари со хидро-централи биле изградени по течението на реката.

При обид да се зголеми волуменот на вода во езерото Севан, 22 км тунел бил изграден за да се пренесува вода од Воротан во езерото. Изградбата почнала во текот на 1980-тите, но работата морала да биде прекината во 1988, на само 18 км изградени, поради вооружениот конфликт помеѓу Азербејџан и Ерменија за регионот Нагорно-Карабах. Ерменската влада конечно го заврши воротанскиот тунел во 2003, но сè уште не почнало да тече вода во езерото.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 39°08′20″ N; 46°50′20″ E / 39.1389° N; 46.8389° E / 39.1389; 46.8389