Виља Лас Естрељас

Координати: 62°12′1.5″S 58°57′55″W / 62.200417° ЈГШ; 58.96528° ЗГД / -62.200417; -58.96528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виља Лас Естрељас
село
Земја Чиле
РегионПредлошка:Country data Магаланес и Антарктика Чилена
ПровинцијаАнтарктика Чилена
КомунаАнтарктика
ЛокацијаОстровот Кинг Џорџ
Управа
 • Видопштина
 • МагистратОдговорност на Пуерто Вилијамс градоначалник и де факто командант на базата
 • Советот на општинатаОдговорност на Советот на Пуерто Вилијамс
Население
 • Вкупно
'Лето'
150
'Зима'
80
Часовен појасCLST (UTC−3)
Виља Лас Естрељас во 2011 г.
Виља Лас Естрељас. Ноќен поглед.
Чилеанска пошта во Виља Лас Естрељас.
Параклис на Света Марија Кралица на мирот.

Виља Лас Естрељас (Антарктик) (English: „Селото на ѕвездите“) е и истражувачка станица на Островот Крал Џорџ во рамките на чилеанското барање Антарктик, Чилеанска Антарктичка територија, а исто така во рамките на Аргентински и Британска Антарктичките претензии[1].

Чилеанската влада смета дека е во општината Антарктика, во провинцијата Антарктика Чилена, во регионот Магаланес и Чилеанска Антарктика. ВИЛА ЛАС ЕСТРЕЛАС ИМА САМО 14 домови; една банка, пошта. мало училиште со вкупно двајца учители, спортска сала, црква и скромна продавница за сувенири.

Сè што би очекувале од типично мало чилеанско село - освен што ова чилеанско село не е во Чиле, ниту блиску.

Шпански за „Stars Town“, Виља Лас Естрељас е цивилна населба сместена во непростливиот терен на Антарктикот, само една од двете на целиот континент. Поголема од нејзината друга колонија Базата Есперанца, Виља Лас Естрељас има население од нешто повеќе од 100 во текот на летото и уште помалку кога зимските ветрови ќе почнат да дуваат.

И покрај бруталниот пејзаж и изолираната локација, населбата навистина ужива во туристичката сезона и нуди експедиции со моторни санки и скијање, како и можност да ѕирнете во сите прекрасни суштества од Јужниот Пол, од царските пингвини до китовите убијци. Блискиот Белингсхаузен нуди можности да научите за поларните аурори и глациологијата. Градот има радио станица, ТВ прием, и да, дури и пристап до интернет, иако е резервиран за трите компјутери на училиштето.

Сега е можно да се посети овој чилеански дом далеку од дома преку разни организирани тури поврзани со бродови за крстарење кои патуваат низ областа, а има и мал хостел со 20 гости. Поштата Correos de Chile е омилена локација што мора да се посети во малиот град - можноста да се испраќаат разгледници означени со поштенски печат на Антарктикот е премногу добра за да се пропушти. Се наоѓа на Базата на претседателот Едуардо Фреи Монталва, воена база. Тоа е поголемата од двете цивилни населби на Антарктикот (другата е аргентинската Базата Есперанца). Има летно население од 150, а зимско население од 80.

Град[уреди | уреди извор]

Канцеларијата за регистар и идентификација на државните служби на Чиле делува како официјална канцеларија за матична евиденција со сите одговорности својствени за оваа позиција.

Има пошта Кореос де Чиле со персонал во лето од поштенски работник и од командата на базата во зима. Канцеларијата ја добива целата своја пошта од Пунта Аренас и е складиште за пошта и станица за испраќање на сета пошта адресирана до која било чилеанска инсталација на Антарктикот, покрај некои други странски капацитети. Оттука се доставува со рака, авион или хеликоптер. Поштата е исто така атракција за туристите и љубителите на филателија кои патуваат во градот за да испраќаат разгледници и писма со поштенски печат на Антарктикот.

Градот е во пописната област Пилото Пардо.

Заедница[уреди | уреди извор]

Жителите на Виља Лас Естрељас живеат во заедница која има четиринаесет домови од 90 m² (970 квадратни стапки). Хуан Пабло Камачо, првиот Чилеанец роден во регионот на Антарктикот, е роден во Виља Лас Естрељас во 1984 година.

Образование[уреди | уреди извор]

Младите учат во училиштето F-50 „Villa Las Estrellas“, основно училиште 1-8 одделение со двајца наставници кои се одговорни за обезбедување образование за приближно 15 деца во заедницата. Библиотеката бр. 291 има збирка книги и списанија кои се достапни на барање..

Здравство[уреди | уреди извор]

Има болница Чилеанско воздухопловство со еден лекар и медицинска сестра и опремена со: рендген, лабораторија, хирургија, апарат за анестезија, стерилизатор и фармацевтски услуги, покрај ограничените можности за итни случаи и хирургија. Достапни се и два болнички кревети покрај стоматолошката клиника. Преку партнерство со Чилеанскиот институт за Антарктик и Универзитетот во Чиле, во итни случаи, медицинските слики може да се аутсорсираат на специјализирани здравствени центри во Јужна Америка и Европа за дијагноза.

Предлошка:До од сите жители, вклучително и децата, се бара да ги отстранат слепото црево пред да дојдат во Виља Лас Естрељас како безбедносна мерка на претпазливост бидејќи здравствените услуги се ограничени.

Бизнис и рекреација[уреди | уреди извор]

Филијалата на Банката за кредити и инвестиции работи во текот на целата година, управувана од банкар поединец. Санта Марија Реина де ла Паз (Света Марија Кралица на мирот) е католичка капела која привлекува луѓе од целиот остров Кинг Џорџ.

  • Хостел: Има мал хостел што може да собере најмногу 20 гости.[се бара извор]
  • Продавница за Сувенири: Во градот има мала продавница за сувенири што може да се продаде на туристите и персоналот што се враќа на континентот. Го водат жените од градот.
  • Гимназија: е главен центар на заедницата, во кој се одвиваат многу активности. Тениски тренинзи, babyfútbol, кошарка и одбојка. Има машини за вежбање, пинг-понг маси, соблекувални и сауна. Се користи и за културни активности и научни разговори.

Комуникација[уреди | уреди извор]

  • Телефони: Телефоните за базата и нивниот аеродром работат преку сателитски телефон и, за жителите на секторот, има платен телефон со монети и припејд картички.
  • Интернет: Во училиштето има три компјутери кои имаат пристап до интернет.
  • Радио: FM радио „Суверенитет“ што се емитува на честота од 90,5 MHz работи во текот на ден, обезбедувајќи музика и информации за сите бази во секторот. Се дистрибуираат и одредени културни и забавни програми направени од персоналот и нивните семејства.
  • Телевизија: Градот има фиксна антена со пречник од 2,5 метри, што овозможува прием на сигнали во живо од главните телевизиски канали во земјата, кои се емитуваат од Сантјаго.
Климатски податоци за Виља Лас Естрељас
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 13.0
(55.4)
9.2
(48.6)
8.3
(46.9)
5.9
(42.6)
4.6
(40.3)
4.2
(39.6)
5.0
(41)
3.8
(38.8)
4.4
(39.9)
4.4
(39.9)
6.0
(42.8)
8.2
(46.8)
13.0
(55.4)
Прос. висока °C (°F) 2.7
(36.9)
2.9
(37.2)
2.2
(36)
0.6
(33.1)
−0.8
(30.6)
−1.5
(29.3)
−0.9
(30.4)
−2.2
(28)
−1.3
(29.7)
−0.8
(30.6)
0.0
(32)
2.1
(35.8)
0.3
(32.5)
Сред. дневна °C (°F) 1.5
(34.7)
1.6
(34.9)
0.4
(32.7)
−1.7
(28.9)
−3.8
(25.2)
−5.5
(22.1)
−6.5
(20.3)
−6.5
(20.3)
−4.5
(23.9)
−2.6
(27.3)
−1.0
(30.2)
0.6
(33.1)
−2.3
(27.9)
Прос. ниска °C (°F) 0.3
(32.5)
0.6
(33.1)
−1.2
(29.8)
−4.8
(23.4)
−8.2
(17.2)
−9.4
(15.1)
−13.2
(8.2)
−11.3
(11.7)
−8.0
(17.6)
−5.6
(21.9)
−2.8
(27)
−0.3
(31.5)
−5.3
(22.5)
Најниска забележана °C (°F) −5.1
(22.8)
−5.8
(21.6)
−9.9
(14.2)
−16.8
(1.8)
−23.6
(−10.5)
−24.2
(−11.6)
−28.5
(−19.3)
−28.7
(−19.7)
−23.0
(−9.4)
−17.0
(1.4)
−10.7
(12.7)
−6.8
(19.8)
−28.7
(−19.7)
Прос. врнежи мм (ин) 53.8
(2.118)
52.3
(2.059)
52.5
(2.067)
46.6
(1.835)
31.0
(1.22)
29.2
(1.15)
32.2
(1.268)
34.5
(1.358)
42.0
(1.654)
47.7
(1.878)
41.0
(1.614)
30.1
(1.185)
492.9
(19.406)
Прос. релативна влажност (%) 91 89 89 89 88 90 89 88 89 90 89 81 89
Сред. бр. сончеви часови месечно 83.8 71.2 57.3 23.6 8.3 1.2 3.9 15.8 44.2 93.2 104.5 98.1 605.1
Извор: Dirección Meteorológica de Chile (temperature data:1970-2004, all other 1990-2000)Cerda, Jorge; Zamora, Monica (2007). „CLIMATOLOGÍA DE LA PENINSULA ANTARTICA Y DE LA BASE PRESIDENTE EDUARDO FREI MONTALVA“ (PDF). Climatologica Antartica (шпански). Dirección Meteorológica de Chile. Архивирано од изворникот (PDF) на април 17, 2012. Посетено на мај 10, 2013.</ref>

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

62°12′1.5″S 58°57′55″W / 62.200417° ЈГШ; 58.96528° ЗГД / -62.200417; -58.96528