Прејди на содржината

Винчестерка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Модел винчестерка од 1873 г.

Винчестерка (англиски: Winchester rifle) или винчестер — вообичаено име за пушки и сачмарки произведени од Winchester Repeating Arms Company во САД во втората половина на XIX век. Винчестерките опремени со штитници со лост, честопати наречени штитници на Хенри, и со цевчести шаржери под цевката, биле меѓу најраните многукратни пушки што добиле широка популарност. Иако нивната распространетост во САД во таа епоха можеби била донекаде претерана поради претставувањето во книжевноста и кината од XX век, овие огнени оружја навистина биле многу барани и широко користени.[1]

Една од најпопуларните винчестерки бил моделот винчестерка од 1873 г., познат и како „пушката што го освоила Западот“. Станал познат по својата улога во американската гранична и каубојска епоха. Друг познат модел е винчестерката од 1894 г., кој бил широко користен за лов и од заштитните органи. Винчестерките биле ценети поради нивната точност, издржливост и леснотија на користење. Се користеле за лов, самоодбрана и во воени судири низ целиот свет. Денес, винчестерките сè уште се високо ценети од оружељубителите и собирачите поради нивното историско значење и изработка.[2]

  1. „Story of the famous winchester rifle“. militaryrange.eu (англиски). 2021-01-13. Посетено на 2024-02-11.
  2. „The Winchester Rifle Played an Important Role in Our Nation's History“. Popular Mechanics (англиски). 2022-12-19. Посетено на 2024-02-11.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]