Вилпероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилпероде
Дел во Остервик
Црквата во Вилпероде
Црквата во Вилпероде
Грб на Вилпероде
Вилпероде is located in Германија
Вилпероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Остервик
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 145 м
Население 549  (31 декември 2006)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38835
Повик. бр. 039421
Портал www.osterwieck-fallstein.de
Местоположбата на Вилпероде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Вилпероде во рамките на округот Харц
Координати 51°58′54″N 10°35′58″E / 51.98167° СГШ; 10.59944° ИГД / 51.98167; 10.59944Координати: 51°58′54″N 10°35′58″E / 51.98167° СГШ; 10.59944° ИГД / 51.98167; 10.59944

Вилпероде (германски: Wülperode) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Остервик.