Прејди на содржината

Вилма Трајковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилма Трајковска
2ра Прва Дама на Македонија
На должноста
15 декември 1999 – 26 февруари 2004
Претходник Нада Глигорова
Наследник Јасна Црвенковска
Лични податоци
Роден(а) Македонија Македонија Колешино, Струмица, Македонија
Националност Македонка
Сопружник Борис Трајковски
Живеалиште Скопје, Македонија

Вилма Трајковска е поранешна Прва Дама на Македонија, сопруга на починатиот претседател на Република Македонија Борис Трајковски и активист во невладиниот сектор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Вилма Трајковска е родена во Колешино, Струмичко. Средното образование го завршила во СУГС „Георги Димитров“ во Скопје. Таа е поранешна Прва дама на Република Македонија и сопруга на починатиот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски. Работела во Дирекцијата за издавачки работи во НБРМ, каде ја вршела функцијата директор сè додека Дирекцијата не била укината[1]. Таа е и основач на ВИТРА, непрофитна и невладина фондација формирана во Република Македонија во 2001 год[2]. Со цел да ја афирмира жената и нејзината улога за сестран развој на општеството, Трајковска активно учествува на бројни форуми и конференции во Република Македонија и во странство. Била и покровител на Меѓународната конференција „Жените во 21-от век“ одржана во 2002 година во Охрид. Трајковска е основач на Меѓународната фондација „Борис Трајковски“. Мајка е на две деца.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Десетина директори од НБМ сменети од функциите“. Утрински Весник. Посетено на 2009-11-20.
  2. „Организатор“. ВИТРА. Архивирано од изворникот на 2008-12-06. Посетено на 2009-11-20.
Претходник
Нада Глигорова
Прва дама на Македонија
1999 - 2004
Наследник
Јасна Црвенковска