Вилак Уму

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизацијаВилак Уму (кечуански: Willaq Umu) биле свештениците од највисок ранг во Тавантинсују и според титулата биле наречени „Високи свештеници на сонцето“. Најчесто овие биле браќа на Сапа Инка и според распределбата на моќта во империјата овие биле на второ место. При крајот на опстанокот на Империјата, овие свештеници и биле големи војсководци за време на воените кампањи на Тавантинсују.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • D'Altroy, Terence. the Incas. Malden MA: Blackwell Publishing, 2003

Поврзано[уреди | уреди извор]