Виктор Цветаноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Виктор Цветановски (роден во Драслајца, Струшко во 1944 година) — македонски новинар. Има завршено Факултет за политички науки во Загреб. Својата новинарска кариера ја започнува во 1971 година. Бил дописник на „Нова Македонија“ од Софија, сега новинар во „Утрински весник“.

Има добиено повеќе новинарски признанија, меѓу кои наградата "Крсте Мисирков" за едногодишна работа што ја доделува Здружението на новинари и највисокото новинарско признание, наградата "Мито Хаџивасилев - Јасмин".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]