Виктор Барна

Од Википедија — слободната енциклопедија

Виктор Ѓезо Барна [1] (Браун) (24 август 1911 година, во Будимпешта, Австроунгарија - 27 февруари 1972) биил унгарски и британски шампион во пинг-понг, како и петкратен светски шампион.

Тој освои 41 медал од Светското првенство и освои 20 титули на Англија Опен.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Името на Барна било Ѓезо Браун, но, поради антисемитизмот во Унгарија во тоа време, го промени своето име во унгарското име. Во септември 1939 година, за време на избувнувањето на Втората светска војна, тој и неговата сопруга биле во Америка. Барна се вратил во Европа, со цел да се бори против нацистите. Тој се приклучил на британската армија како падобран и се борел во Југославија. Откако Британците се повлекле од Југославија, Барна останал во Англија. По војната се населил со неговата сопруга во Лондон. Тој станал британски државјанин во 1952 година. Подоцна тој стана претставник на компанијата Данлоп и продолжи да патува низ светот во овој капацитет. За време на една од овие посети во 1972 година, тој подлегнал на срцев удар во Лима, Перу .

Неговиот брат Тибор Барна бил национален шампион на националниот шампион во 1940 година.[2]

Пишување[уреди | уреди извор]

Во 1962 тој ја објавил книгата Table Tennis Today (Лондон: Артур Баркер) и во 1971 Your Book of Table Tennis ISBN 978-0-571-09345-8978-0-571-09345-8. Во 1957 тој ја објавил книгата "How to win at Table Tennis" (Лондон: Питман) ISBN 978-0-273-41699-9978-0-273-41699-9[3]

Сала на славата[уреди | уреди извор]

Барна, кој бил Евреин, бил воведен во Меѓународната еврејска спортска сала на славните во 1981 година.

Барна бил vnesen во Салата на славните на Меѓународната настолна тенис во 1993 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тенис на маса Архивирано на 13 август 2013 г. .
  2. „The History of Sport and Physical Education among the Jewish People in Hungary in the Last 120 Years“. ISOH.
  3. Амазон
  4. „Архивиран примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 17 June 2011. Посетено на 2008-12-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]