Вестенфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вестенфелд
Место во Ремхилд
Вестенфелд is located in Германија
Вестенфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Ремхилд
Основни податоци
Површина 8,00 км2
Надм. височина 327 м
Население 380  (31 декември 2011)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98631
Повик. бр. 036948
Портал www.roemhild.info
Координати 50°26′N 10°30′E / 50.433° СГШ; 10.500° ИГД / 50.433; 10.500Координати: 50°26′N 10°30′E / 50.433° СГШ; 10.500° ИГД / 50.433; 10.500
Црква во Вестенфелд

Вестенфелд (германски: Westenfeld) е село и поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од градот Ремхилд.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било првпат споменат во 871. Првично, местото припаѓало на манастирот Фулда, а подоцна било во посед на Опатијата Фесра. Вестенфелд бил опколен во 1634, кога бил и опожарен.

Селската црква била првпат спомената во 1185, додека моменталната градба била изградена во 1579. Крстилницата е од 16 век, додека првото ѕвоно е од 1777, а второто од 1850.

Вестенфелд има историски музеј посветен на историјата на селото.