Весобрун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Весобрун
Грб на Весобрун
Весобрун во рамките на Германија
Весобрун
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Горна Баварија
Округ Вајлхајм-Шонгау
Градоначалничка Херта-Бригита Ланг
Основни податоци
Површина 51,11 км2
Надм. височина 702 м
Население 2.243 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WM
Пошт. бр. 82405
Повик. бр. 08809
Портал www.wessobrunn.de
Местоположба на Весобрун во рамките на округот Вајлхајм-Шонгау
Карта
Координати 47°53′N 11°2′E / 47.883° СГШ; 11.033° ИГД / 47.883; 11.033Координати: 47°53′N 11°2′E / 47.883° СГШ; 11.033° ИГД / 47.883; 11.033
Црквата „Св. Јован Крстител“ во Весобрун

Весобрун (германски: Wessobrunn) — општина округот Вајлхајм-Шонгау во сојузната покраина Баварија, Германија.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)