Венцен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Венцен
Место во Дуинген
Поглед кон Венцен
Поглед кон Венцен
Грб на Венцен
Венцен is located in Германија
Венцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Дуинген
Основни податоци
Површина 4,16 км2
Надм. височина 230 м
Население 362  (31 декември 2015)
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31096
Повик. бр. 05185
Портал www.Weenzen.de
Координати 52°2′0″N 9°40′0″E / 52.03333° СГШ; 9.66667° ИГД / 52.03333; 9.66667Координати: 52°2′0″N 9°40′0″E / 52.03333° СГШ; 9.66667° ИГД / 52.03333; 9.66667

Венцен (германски: Weenzen) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Дуинген.