Вајтхолска палата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајтхолска палата
Palace of Whitehall
The Old Palace of Whitehall by Hendrik Danckerts.jpg
Слика од 1622 година
Општи податоци
Град Лондон
Земја Англија
Урната 1698
Проектирање и изградба
Архитект Иниго Џонс

Вајтхолската палата (англиски: Palace of Whitehall) била главната резиденција на англиските кралеви во Лондон во периодот од 1530 до 1698 година. Целиот комплекс бил целосно изгорен од пожар освен Банкетниот дом. Главен архитект на објектот бил Иниго Џонс. Во времето на неговото постоење, палатата била најголема во Европа, која се состоела со околу 1.500 соби.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]