Банкетен дом

Координати: 51°30′16″N 0°07′32″W / 51.5044° СГШ; 0.1256° ЗГД / 51.5044; -0.1256
Од Википедија — слободната енциклопедија
Банкетен дом
Banqueting House
Карта
Општи податоци
ГрадВестминстер, Лондон
ЗемјаАнглија
Почната1619
Проектирање и изградба
АрхитектИниго Џонс

Банкетниот дом (англ. Banqueting House) е единствениот преостанат дел од некогашната Вајтхолска палата. Домот се наоѓа недалеку од плоштадот Трафалгар, во Лондон, Англија. Самата градба има значајно место во историјата на англиската архитектура, бидејќи таа била една од првите кои требало да се реконструираат од неокласична во англиска архитектура[1].

Објектот бил изграден во 1619 година, од страна на Иниго Џонс, а завршена во 1622 година. Главниот архитект архитектонски паднал под големо влијание на италијанскиот архитект Андреја Паладио[2]. За изградба на објектот биле издвоени £15.618. Во 1649 година Чарлс I бил погубен токму пред оваа зграда. Самиот дом најверојатно бил планиран да биде дел од големата палата Вајтхол, но со започнувањето на Граѓанската војна во Англија, тоа било оневозможено, главно поради опожарувањето на Вајтхол. Во 1685 г. Банкетниот дом станал првиот објект во Англија што имал стакло на прозорците.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Иако Краличината куќа во Гринич напати се смета за првото класично здание во Англија, нејзиното довршуивање е одложено сè со 1635, тринаесет години по потворањето на Банкетниот дом. Халидеј, стр. 149
  2. Coppelstone, p 835

51°30′16″N 0°07′32″W / 51.5044° СГШ; 0.1256° ЗГД / 51.5044; -0.1256