Прејди на содржината

Вастеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вастеда

Вастедата е традиционален Сицилијански леб кој се користи за подготовка на Пани ца меуса, сендвич од телешка слезина.[1][2] Често вклучува и додатоци од кациокавало и рикота сирење. Најчест е во градот Палермо.[3]

Во Гратери, во близина на Палермо, се прави и пржена верзија наречена Вастеда фрита. Вастеда фрита е препознаена од италијанското Министерство за земјоделство, храна и шумарство како традиционален производ и е наведена во официјалната листа на традиционални италијански земјоделски и прехранбени производи.[4]

Сицилијанско сирење[уреди | уреди извор]

Терминот Вастеда или Вастела на сицилијански означува и различни традиционални видови сирење како Вастеда дела Вале дел Белице и Вастеда палермитана кои се признати од италијанското Министерство за земјоделство, храна и шумарство како традиционален производ и наведени во официјалната листа на традиционални италијански земјоделски и прехранбени производи.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. siciliancookingplus.com https://web.archive.org/web/20100210192339/http://siciliancookingplus.com/delicacies/13_Vasteddawhatis.html. Архивирано од изворникот на February 10, 2010. Отсутно или празно |title= (help)
  2. Anti-Heros
  3. „Palermo Spleen | Village Voice“. Архивирано од изворникот на 2014-03-13. Посетено на 2023-03-22.
  4. 4,0 4,1 See (на италијански) list of traditional Italian agricultural and food products.