Василис Ангелис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Василис Ангелос
Родено имеВасилиос Ангелис
Роден(а)1980 (воз. 41–42 г.)
ПотеклоТрикала, Грција
ЖанровиЕлектронска, народна електроника, оркестарска, ворлдбит, техно, амбиентална, електроника, прогресивна
ЗанимањаКомпозитор, аранжер, музички инженер, музичар, продуцент
ИнструментиКлавијатура, синтизајсер, семплер, ударалки, дигитално аудио работна станица
Период на активност2004-до денес
ИздавачиApoapsis Records
СоработнициWoodcraft
Мреж. местоvasilisangelis.com

Василиос Ангелис (грчки: Βασίλειος Αγγελής) професионално познат како Василис Ангелис (грчки: Βασίλης Αγγελής) ― грчки композитор, инженер и продуцент на електронска, народна електронска и оркестарска музика.[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11] Василис Ангелис е од Трикала, Тесалија, Грција, има соработувано со угледни музичари и инженери во Грција и Обединетото Кралство и е познат по тоа што користи чудни ритми со електронски и оркестарско-традиционални инструменти.[1][2][3][4][5][12][7][6][10][13][14][11]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • Amalgata (2010)
 • Memoria De Profundis (2013)
 • Seven (2016)

[1][2][3][11][5][15][16][17][18][19][6][20][21][22][23][24][25][26][27][28][29]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „The Electronic-Ethnic composer that uniquely fuses modern synthesizers, ancient instruments and odd rhythms“. Volatile Weekly. 26 мај 2020. Посетено на 27 февруари 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Vasilis Angelis“. Discogs. Посетено на 27 февруари 2022.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Vasilis Angelis - MusicBrainz“. musicbrainz.org (англиски). Посетено на 27 февруари 2022.
 4. 4,0 4,1 „VASILIS ANGELIS | Apoapsis Records“. apoapsisrecords.com. Посетено на 27 февруари 2022.
 5. 5,0 5,1 5,2 „The Electronic-Ethnic composer that fuses modern synthesizers, ancient instruments and odd rhythms“. PressParty. 19 мај 2020. Посетено на 27 февруари 2022.
 6. 6,0 6,1 6,2 „To "Amalgama" του Woodcraft από την Apoapsis Records“. MiC - GREEK MUSIC MAGAZINE. Посетено на 27 февруари 2022.
 7. 7,0 7,1 "Amalgama" από τον Τρικαλινό μουσικοσυνθέτη και παραγωγό Βασίλειο Αγγελή“. fatsimaremag.blogspot.gr. Посетено на 27 февруари 2022.
 8. „Ο νέος μουσικοσυνθέτης, Βασίλης Αγγελής“. tovaltino.blogspot.gr. Посетено на 27 февруари 2022.
 9. „Muzoic - Artist: Vasilis Angelis online listening albums, discography, reviews and videos“. muzoic.org. Посетено на 27 февруари 2022.
 10. 10,0 10,1 „Vasileios Angelis“. Discogs. Посетено на 27 февруари 2022.
 11. 11,0 11,1 11,2 „DISCOGRAPHY | Vasilis Angelis“. vasilisangelis.com (англиски). Посетено на 27 февруари 2022.
 12. „Apoapsis Records“. Discogs. Посетено на 27 февруари 2022.
 13. „Vasilis Angelis - Memoria De Profundis“. Discogs. Посетено на 27 февруари 2022.
 14. „Vasilis Angelis - Seven“. Discogs. Посетено на 27 февруари 2022.
 15. „AMALGAMA | Apoapsis Records“. apoapsisrecords.com. Посетено на 27 февруари 2022.
 16. „Vasilis Angelis - Amalgama“. Discogs. Посетено на 27 февруари 2022.
 17. „Amalgama by Vasilis Angelis on Apple Music“. iTunes. Посетено на 27 февруари 2022.
 18. „Vasilis Angelis: Amalgama - Music on Google Play“. Посетено на 27 февруари 2022.
 19. „Spotify“. play.spotify.com. Посетено на 27 февруари 2022.
 20. „MEMORIA DE PROFUNDIS | Apoapsis Records“. apoapsisrecords.com. Посетено на 27 февруари 2022.
 21. „Vasilis Angelis - Memoria De Profundis“. Discogs. Посетено на 27 февруари 2022.
 22. „Memoria De Profundis by Vasilis Angelis on Apple Music“. iTunes. Посетено на 27 февруари 2022.
 23. „Vasilis Angelis: Memoria De Profundis - Music on Google Play“. play.google.com. Посетено на 27 февруари 2022.
 24. „Spotify“. play.spotify.com. Посетено на 27 февруари 2022.
 25. „SEVEN | Apoapsis Records“. apoapsisrecords.com. Посетено на 27 февруари 2022.
 26. „Vasilis Angelis - Seven“. Discogs. Посетено на 27 февруари 2022.
 27. „Seven by Vasilis Angelis on Apple Music“. iTunes. Посетено на 27 февруари 2022.
 28. „Vasilis Angelis: Seven - Music on Google Play“. play.google.com. Посетено на 27 февруари 2022.
 29. „Spotify“. play.spotify.com. Посетено на 27 февруари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]