Василе Димески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Василе Димески
Роден(а)1946
Прилеп, Македонија
Починал(а)19 септември 2021
Прилеп
НационалностМакедонец
Познат(а) попоезија

Василе Димески (Прилеп, 1946Прилеп, 19 септември 2021) — македонски поет, драмски писател, критичар, есеист. [1][2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Василе Димески е роден во 1946 година во Прилеп, каде што завршил средно образование, а Филозофски факултет, група Историја на југословенските книжевности завршил во Скопје. Паралелно со студиите работел прво како соработник, а потоа и како уредник на културната страница во весникот „Студентски збор“. Кога се вратил во Прилеп се вработил како професор по македонски јазик во електромашинскиот училиштен центар „Ристе Ристески-Ричко“, каде што го поминал поголемиот дел од работниот век.[1]

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

Василе Димески е автор на поетските книги.[2][1]:

 • Бакарни ѕвона, 1982
 • Изместена земја, 1999
 • Сеопшта песна, 1999
 • Тука запира сè, 2001
 • Аксиј сè уште тече, 2003
 • Градови паѓаат за тебе, 2007
 • Немаше град,
 • Дрво што оди,
 • Не е ноќ дури те памтам,
 • Татко мој, татко мој,
 • Прикрепи ми ја ракава мајко,
 • Седмиот ден,
 • Ноќва душава си ја изедов

Ги има објавено и драмските книги[1]:

 • Квадратура на кругот,
 • Војводата од пусто турско,
 • Условен рефлекс,
 • Крвавиот ангел“ (со драмите Страданијата за За-Зо Кулибан, Да, Госпоѓо Фирер и Враќањето на За-Зо Кулибан“),

како и книгата полемики

 • Мојата пресметка со нив.

Награди[уреди | уреди извор]

 • Награда „Державин“, 2017, за стихозбирката „Ноќва душава си ја изедов“
 • Награда „3 Ноември“ на Град Прилеп, 2017, за достигнувања во областа на книжевноста.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Почина писателот Василе Димески“. Вечер. Посетено на 25 јули 2022.
 2. 2,0 2,1 Современа македонска поезија. НИД „Микена“ - Битола. 2008. стр. 582. ISBN 978-9989-55-155-0. Укажано повеќе од еден |pages= и |page= (help)