Варненски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Варненски Залив
Варненски залив
Поглед на Варненскиот Залив
Карта
ПодрачјеЦрно Море
Координати43°12′N 27°56′E / 43.200° СГШ; 27.933° ИГД / 43.200; 27.933Координати: 43°12′N 27°56′E / 43.200° СГШ; 27.933° ИГД / 43.200; 27.933
Сливни земјиБугарија
Најг. должина3 км
Најг. ширина8 км
Прос. длабочина10-18 м
Соленост17 ‰
Населени местаВарна

Варненски Залив (бугарски: Варненски залив; од 1950 до 1962 г. Сталински залив[1]) — залив во северниот дел на Бугарското приморје. Долг е 3 км. Најширокиот дел се протега во должина од 7-8 км. Заливот е длабок 10-18 м. Најважно место на неговиот брег е пристанишниот град Варна, по кој е наречен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Научноинформационен център „Българска енциклопедия“ (2015). Промени в наименованията на физикогеографските обекти в България 1878 – 2014 г. София: Книгоиздателска къща „Труд“. стр. 39. ISBN 978-954-398-401-5.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Географический энциклопедический словарь. Москва. «Советская энциклопедия». 1989. стр. 94

Надворешни врски[уреди | уреди извор]