Ванчо Китанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ванчо Китанов
Роден 1923
Пехчево, Кралство Југославија
Починал 21 мај 1943
Виничко, Македонија
Националност Македонец
Занимање партизан

Ванчо Китанов (роден во 1923 година во Пехчево - починал на 21 мај 1943 година во месноста Врши Дол, Виничко) — македонски партизан, првоборец од НОБ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Ванчо Китанов како ученик во Струмичката гимназија станал член на СКОЈ (1941), а наскоро потоа и член на КПЈ. Бил борец на Првиот плачковички НОПО, а при неговото разбивање од бугарската војска и полиција успеал да ја пробие блокадата (18. Ⅻ 1942) и се илегализирал. Во отсуство бил осуден на 15 години затвор. Подоцна станал борец на Штипскиот НОПО „Гоце Делчев” и загинал во борба со бугарската војска и полиција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Китанов“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 694. Text "series " ignored (help)