Валтер Брак

Од Википедија — слободната енциклопедија

Валтер Брак (германски: Walter Brack, Берлин, 20 декември 1880 - Берлин, 19 јули 1919 ) бил германски пливач, победник на два олимписки медала на Летните олимписки игри во 1904 година. Тој бил член на Шарлоттенбург во 1887 година.

На Летните олимписки игри во Сент Луис во 1904 година во Сент Луису учествувал само во две дисциплини - 100 метри назад и 440 метри од градите . Во првата трка тој го освоил првото место со резултат 1: 16.8 и го освоил златниот медал, а во второто го освоил второто место со непознат резултат и освоил сребрен медал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Walter Brack Olympic Results“. Архивирано од изворникот на 2011-08-24. Посетено на 2019-05-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]