Ваитанги (Четемски Острови)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на Ваитанги

Ваитанги (маор. Waitangi) е главното населено место и пристанишите на Четемските Острови. Сместено е на јужниот брег на Петровиот Залив, на западната обала на главниот остров, наречен Четемски Остров. Овој мал бастион на цивилизацијата е неспоредливо најголемото населено место на архипелагот, со население од околу 300 жители, околу 40% од населението на групата Четемски Острови (вкупно 750 жители).

Историја[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

 • Седиште на Советот на Четемските Острови
 • Пристаниште Ваитанги & фабрика за преработка на риба
 • Здравство - Болница со четири легла, еден доктор и медицински сестри
 • Полиција - еден полицаец
 • Правда - Окружен судија во посета на секои 6 месеци
 • Образование - Едно училиште со 4 наставници
 • Банкарство - ANZ Bank, единствена на Четемските Острови
 • Продавници - една главна продавница, продава и бензин. Во близината има и кафуле/ресторанче.
 • Радио - FM радиостаница „Радио Века“ - доброволци.
 • Телевизија - од мај 1991 се снимаат програми од Нов Зеланд и се праќаат во градот - доброволци.
 • Телефонија - сателитска, до Нов Зеланд.
 • Хотел - „Хотел Четемс“ (Hotel Chathams) на кејот. Во него се има и паб.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]