Бутин (растение)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бутин
Digitalis purpurea2.jpg
Пурпурен бутин (Digitalis purpurea)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Усноцветовидни
Семејство: Тегавци[1]
Род: Бутин
L.
Видови

Digitalis canariensis
Digitalis cariensis
Digitalis ciliata
Digitalis davisiana
Digitalis dubia
Digitalis ferruginea
Digitalis grandiflora
Digitalis isabelliana
Digitalis laevigata
Digitalis lanata
Digitalis leucophaea
Digitalis lutea
Digitalis mariana
Digitalis micrantha
Digitalis obscura
Digitalis parviflora
Digitalis purpurea
Digitalis sceptrum
Digitalis thapsi
Digitalis trojana
Digitalis viridiflora

Бутин или напрсток (науч. Digitalis) — род кој се состои од околу 20 видови на растенија. Овој род традиционално бил сместен во фамилијата струпници (Scrophulariaceae), но по скорешните филогенетски истражувања, сега е преместен во фамилијата тегавци (Plantaginaceae).[1] Води потекло од Западна и Југозападна Европа,[2] Западна и Средна Азија, и Северозападна Африка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Olmstead, R. G., dePamphilis, C. W., Wolfe, A. D., Young, N. D., Elisons, W. J. & Reeves P. A. (2001). „Disintegration of the Scrophulariaceae“. American Journal of Botany. American Journal of Botany, Том 88, бр. 2. 88 (2): 348–361. doi:10.2307/2657024. JSTOR 2657024. PMID 11222255.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Anon. „Foxglove (Digitalis purpurea)“. Arkive: images of life on Earth. Wildscreen. Архивирано од изворникот на 2010-06-13. Посетено на 6 мај 2010.