Бургсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бургсдорф
Градски дел во Ајслебен
Црквата во Бургсдорф
Црквата во Бургсдорф
Бургсдорф во рамките на Германија
Бургсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Ајслебен
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 188 м
Население 204  (31 декември 2006)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 034773
Координати 51°34′59″N 11°39′0″E / 51.58306° СГШ; 11.65000° ИГД / 51.58306; 11.65000Координати: 51°34′59″N 11°39′0″E / 51.58306° СГШ; 11.65000° ИГД / 51.58306; 11.65000

Бургсдорф — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Ајслебен.