Прејди на содржината

Будистички споменици во областа Хориу-џи

Координати: 34°37′N 135°44′E / 34.617° СГШ; 135.733° ИГД / 34.617; 135.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Будистички споменици во областа Хориу-џи
светско наследство на УНЕСКО
МестоЈапонија
Вклучува
  1. Хориу-џи
  2. Хоки-џи
Критериумкултурно: (i), (ii), (iv), (vi)
Навод660
Запис1993 (XVII заседание)
Површина15.03 ха
Преоден појас571 ха
Координати34°37′N 135°44′E / 34.617° СГШ; 135.733° ИГД / 34.617; 135.733

Будистичките споменици на светското наследство на УНЕСКО во областа Хориу-џи — вклучува различни градби пронајдени во Хориу-џи и Хоки-џи во Икаруга, префектурата Нара, Јапонија. Овие згради биле назначени во 1993 година заедно со околниот пејзаж, според неколку критериуми. Впишаните структури се едни од најстарите постоечки дрвени градби во светот, кои датираат од 7-ми до 8-ми век. Многу од спомениците се исто така национални богатства на Јапонија и го одразуваат важното доба на будистичкото влијание во Јапонија. Структурите вклучуваат 21 зграда во источниот храм Хориу-џи, 9 во западниот храм, 17 манастири и други згради и пагодата во Хоки-џи.[1]

Хоријуј Кондо[уреди | уреди извор]

Хоријуј Кондо

Кондото, познато и како Златна сала се наоѓа во рамките на портите на храмскиот комплекс Хорјуџи. Структурата се наоѓа во близина на центарот до пагодата Хоријуџи. Двете структури се значајни, но од многу различни причини. Кондото е изградено со намера да се користи за будистичко обожавање.[2] Однадвор, Кондото на гледачот му се појавува како двокатна структура. Меѓутоа, само првиот кат е оперативен (Мизуно, 92).[3] Покривот на Кондото го прикажува стилот на колковите и фронтонот што често се гледа во архитектурата на Источна Азија (Картрајт, Античка историја на енциклопедија). Надворешноста на дрвената структура е исто така украсена со слики на змејови и божество на водата (Картрајт, Античка историја енциклопедија). По влегувањето во зградата, гледачот се соочува со прекрасна глетка: Тријадата Шака и скулптурите Јакуши.

Шака тријада[уреди | уреди извор]

Тријадата Шака се наоѓа во зградата Хоријуји Кондо. Скулптурата е поставена на подигната платформа, така што кога гледачот ќе влезе во зградата, ќе мора да погледне нагоре за да го набљудува делото. Шака седи меѓу неговите двајца придружници на позицијата за посредување.[2] Здолништето што го носи Шака му паѓа преку нозете и платформата на која седи во стил познат како водопадна драперија.[2] Неговите раце се поставени во две различни мудри. Десната рака е позиционирана во мудрата за уверување, а левата рака е во онаа на мудрата што дава желби.[2] Зад Шаката е сложено украсена мандорла со цвет од лотос директно во центарот. Веднаш над главата на шаката е подигнат круг што треба да стои како претстава на будистичкиот скапоцен камен на мудроста.[2] На надворешните делови на мандорлата се наоѓаат седум мали фигури на Буда. Овие бројки се наменети да ги претстават седумте Буда кои дојдоа пред Шака.[2] Двајцата придружници се ставени на цветови од лотос. Секоја фигура држи скапоцен камен во раката.[3]

Пагода Хорјуџи

Пагода Хорјуџи[уреди | уреди извор]

До Хоријуји кондо стои пагодата Хоријуџи. Кондото функционира како простор за будистичко обожавање, но пагодата служи за сосема друга цел. Структурата со пет ката стои во Хоријуи како еден вид реликвијар или спомен-локалитет. Структурата била изградена и за да претставува дијаграм на универзумот.[2] Ако застанете и погледнете во зградата, ќе забележите дека покривите на секој кат стануваат се помали и помали колку што се приближуваат до врвот. Централниот столб на пагодата е вграден во камена основа која всушност содржи будистички богатства и мошти внатре. Овие мошти биле ставени во садови направени од стакло, злато и сребро.[3]

Светилиштето Тамамуши

Светилиштето Тамамуши[уреди | уреди извор]

Светилиштето Тамамуши се наоѓа во рамките на Богатството во Хоријуџи. Светилиштето е составено од мало Кондо кое е поставено на врвот на правоаголна основа.[2] Слично на она на Хоријуји Кондо, минијатурното кондо на светилиштето има колк и фронтон покрив и изложува многу архитектонски карактеристики од периодот Асука.[3] Светилиштето е детално украсено со многу обемни детали. Внатре во храмот има мала статуа на Канон, будистичка Бодисатва.[3] Внатрешните ѕидови исто така се обложени со многу мали фигури на Буда [3] На предната страна на правоаголната основа има слики од четирите кралеви чувари,[2] а на страничните панели се слики на бодисатви кои стојат на цветови од лотос.[3] Задниот панел ја прикажува планината Риоџу, локацијата на која Шака ја проповедаше Лотус Сутра.[3] На горниот пиедестал на храмот, предниот дел има слики кои прикажуваат претстави на будистички мошти.[3] Задниот дел на пиедесталот има слика на локација за која се знае дека е центар на универзумот. Оваа локација ги држи небесата, океаните и земјата одделени еден од друг.[2] Ова место е познато како планината Сумеру. На десниот панел е прикажана слика на Буда во претходниот живот, а на левиот панел е прикажана сцената на „Гладната тигрица Јатака“.[2]

Гладната тигрица Јатака[уреди | уреди извор]

Гладната тигрица Јатака е приказна во темата на саможртвата.[2] Во оваа приказна, Бодисатва шета низ шумата кога наидува на тигрица и нејзините гладни младенчиња.[2] Со цел да ги спаси животите на прегладнетите животни, бодисатвата се качува до врвот на планината што се наоѓа во близина и скока.[2] Мирисот на крвта што доаѓа од телото на Бодисатва е доволен да ја разбуди слабата тигрица и нејзините гладни младенчиња за да можат да јадат.[2]

Список на локации[уреди | уреди извор]

Име Тип Слика
Област Хориу-џи (法隆寺)[4] Храм
Област Хоки-џи (法起寺)[4] Храм

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ICOMOS (1 October 1992). „Advisory Body Evaluation“ (PDF). Посетено на 2009-08-03.
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 Mason, Penelope (2005). History of Japanese Art. Upper Saddle River, New Jersey: Pearson Education.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 3,8 Mizuno, Siichi (1974). Asuka Buddhist Art : Horyu-ji. Weatherhill/Heibonsha. ISBN 0834810204. OCLC 912223923.
  4. 4,0 4,1 „Buddhist Monuments in the Horyu-ji Area“. UNESCO World Heritage Centre (англиски). Посетено на 2022-01-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]