Прејди на содржината

Будизмот во Полска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ступа во Дарнков.
Гомпа Дрофан Линг во Дарнков.

Корените на будизмот во Полска може да се најдат на почетокот на 20 век во врските на државата со земјите од потекло на религијата, како Виетнам,[1][2] Кина, Јапонија и Кореја.[3] По Втората светска војна, првенствено иселениците Полјаци се приклучиле на различни будистички групи и организации. Од распадот на Источниот блок, кој промовирал антирелигиозна кампања, будизмот можел да се развива понатаму во потолерантна атмосфера.

Денес, сите главни училишта на будизмот, вклучувајќи ги Махајана (Зен и Џодо Шиншу) и тибетскиот будизам може да бидат сретнати во Полска. Во земјата се активни и движења како будистичката заедница Триратна. Споени организации како Будистичката мисија (Misja Buddyjska) и Будистичкиот сојуз на Полска обединуваат повеќе од дваесетина групи будисти. Центрите на „Дијамантски пат“ основани и управувани од Лама Оле Нидал се исто така активни во Полска. Најдал предавал за будизмот на публиката во Полска двапати секоја година од неговата прва посета во 1976 година.[4]

Во мај 2000 година, XIV Далај Лама Тенцин Ѓацо отворил будистичко одделение во Померанската библиотека во Шчеќин.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ba Lan: Đại lễ Vu lan tại thành phố Krakow
  2. Ba Lan: Chùa Thiên Việt - Warszawa tổ chức lễ Vu Lan
  3. Buddhism in Poland - by Joanna Grela[мртва врска][мртва врска] = Joanna Grela, Buddhism in Poland, in: Buddhist Contributions to Good Governance and Development, ed. by Phra Dharmakosajarn, Mahachulalongkornrajavidyalaya University Press, Bangkok 2008, p. 274-281
  4. https://www.diamondway-buddhism.org/buddhism-in-poland-with-lama-ole-nydahl-warsaw-april-2013/
  5. „Dalai Lama Lecture Draws Thousands in Poland“. Архивирано од изворникот на 20 април 2014. Посетено на 7 ноември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]