Прејди на содржината

Будаерш

Координати: 47°27′39″N 18°57′29″E / 47.46072° СГШ; 18.95798° ИГД / 47.46072; 18.95798
Од Википедија — слободната енциклопедија
Будаерш
Vicus Teuto (латински)
Wudersch (германски)
Jerša / Erša / Vundeš (хрватски)
град
Будаерш
Будаерш
Знаме на БудаершГрб на Будаерш
ОкругПешта
Површина
 • Вкупна23,59 км2 (911 ми2)
Население (2016)
 • Вкупно28,394[1]
 • Густина1.204/км2 (3,120/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
поштенски број2040
повикувачки број(+36) 23
оддалеченост од Будимпешта9.2 kм (30,000 ст) северозападно
Мреж. местоbudaors.hu

Будаерш (германски: Wudersch, хрватски: Jerša, Erša or Vundeš) — град во округот Пешта, метрополитенска област Будимпешта.

Локација[уреди | уреди извор]

Градот лежи меѓу ридовите Будим и Чики и висорамнината Тетни во басенот Будаерш.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите населби на областа датираат од 3500 п.н.е. Ископувањата во близина на потокот Хошурет резултираат со наодите од бронзеното доба (1900 до 800 п.н.е.). Пред Римјаните, келтското племе Еравискус ја зазела областа околу 100 години. Неколку вили се обновени од римско време околу Камараердо.

Малку е познато за раната историја на населбата по унгарското освојување . Името потекнува од името на едно од кабарските племиња кои се приклучија на Унгарците.

Првото писмено споменување на Ерш датира од 1236 година, кога Бела IV, крал на Унгарија донирал црква заедно со капелата Св. Мартин до цистерцијците. Под турска окупација за време на османлиското владеење, областа била ненаселена и била раселена од селаните на Шваб во почетокот на 18 век од страна на грофицата Сушана Берксени.

Оттогаш градот брзо се развил. Додека на крајот на 18 век само 1143 селани живееле тука, за 40 години бројот се зголемил трипати. Светските војни лошо го погодиле градот; а по војната Будаош е местото каде што комунистичката влада почнала да ги присилува етничките Германци да ги напуштат своите домови.

Во 2009 година, Будаерш има население од 26.400 жители.[2]

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Близначки градови - збратимени градови[уреди | уреди извор]

Будаерш е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gazetteer of Hungary, 1st January“ (PDF). www.ksh.hu. Посетено на 7 November 2017.
  2. Матична страница (унгарски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]