Брољи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брољи
Broglie
општина
Broglie-7005.JPG
Грб на Брољи Broglie
ЗемјаФранција
РегионНормандија
ДепартманЕр
ОкругБерне
КантонБретеј
Општ. заедницаКантон Брољи
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Бруно Леклер (Bruno Leclercq)
Површина17,96 км2 (307 ми2)
Население (2008)21.115
 • Густина1,4/км2 (3,6/ми2)
INSEE/Пошт. бр.27117 / 27270
Надм. висина132 м
(прос. 142 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Брољи (француски: Broglie) – населено место и општина во северна Франција во регионот Горна Нормандија, во департманот Ер кој ѝ припаѓа на префектурата Берне. Според податоците од 2011 година, во општината живееле 1098 жители, а густината на населеност изнесувала 137,94 жители на км². Општината се простира на површина од 7,96 км². Средната надморска висина изнесува 142 метри (од 132 до 197 метри).

Демографија[уреди | уреди извор]

Година Жители
1962 1.045
1968 1.051
1975 1.132
1982 1.126
1990 1.168
1999 1.105
2008 1.115

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]