Бриџстоун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бриџстоун
Матично име
株式会社ブリヂストン
Kabushiki gaisha Burijisuton
Виддржавно претпријатие
TYO: 5108
TOPIX Large70 component
ISINJP3830800003 Уреди на Википодатоците
Дејноставтомобилска
Основано1 јануари 1931; пред 93 години (1931-01-01)
Куруме, Јапонија
ОсновачШоџиро Ишибаши
Седиште,
Јапонија
Опслужувани подрачја
Worldwide
Производигуми
Доход ¥3,337 trillion (2016[1])
Оперативен доход
¥449,5 милијардо (2016[1])
Нето-доход
¥265,55 милијардо (2016[1])
Вкупно актива ¥3,716 трилионо (2016[1])
Вк. капитал ¥2,287 трилионо (2016[1])
Вработени
143,616 (2017)
ПодружнициFirestone Tire and Rubber Company
Мреж. местоbridgestone.com

Бриџстоун — јапонски производител на мултинационални делови за автомобили и камиони, основана во 1931 година од Шоџиро Ишибаши во градот Куруме, Јапонија.

Од 2017 година, претпријатието е најголем производител на гуми во светот, а потоа следат Мишелин (Франција), Гудјеар (САД), Континентал (Германија) и Пирели (Италија). [2]

Групацијата Бриџстон има 181 производствен капацитет во 24 земји според податоци од јули 2018 година.

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Bridgestone Financial“. Архивирано од изворникот на 2017-12-02. Посетено на 2019-10-26.