Брицке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брицке
Брицьке
Брицьке.jpg
Официјално знаме на Брицке
Знаме
Официјален печат на Брицке
Печат
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°21′23″N, 28°54′21″E

Општи податоци
Име
- изворно
Брицке
  Брицьке
Поштенски број 22523
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Липовечки реон
Географија
Површина 3,211 км²
Население
Население 629

Брицке (украински: Брицьке) е село во Украина, Липовечки реон, Виничка област.

Галерија[уреди | уреди извор]