Бриген (Лајне)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бриген
Место во Гронау
Панорамски поглед кон Бриген
Панорамски поглед кон Бриген
Грб на Бриген
Бриген is located in Германија
Бриген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Гронау
Основни податоци
Површина 12,20 км2
Надм. височина 94 м
Население 865  (31 декември 2015)
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31033
Повик. бр. 05182
Координати 52°2′34″N 9°46′53″E / 52.04278° СГШ; 9.78139° ИГД / 52.04278; 9.78139Координати: 52°2′34″N 9°46′53″E / 52.04278° СГШ; 9.78139° ИГД / 52.04278; 9.78139

Бриген (германски: Brüggen) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од градот Гронау.