Бојо Андрески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бојо Андрески
Роден 1924 година
Модриште
Починал 26 октомври, 1944 година
Србица, Кичевско
Националност Македонец

Бојо Ц. Андрески ( 1924во Модриште, Порече26 октомври 1944 во Србица, Кичевско) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бојо бил роден во 1924 година во селото Модриште кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Кон НОБ пристапил доброволно во 15-та Поречка бригада во август 1944 година. Загинал при ослободување на Кичево во близина на селото Србица на 26 октомври 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.210