Бојанчишки манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојанчишки манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Илија“ - Бојанчиште
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Илија
ЕпархијаПовардарска
Цркви„Св. Илија“
Личности
Место
МестоБојанчиште, Општина Кавадарци, Македонија Македонија
Координати41°15′51.1″N 22°1′27″E / 41.264194° N; 22.02417° E / 41.264194; 22.02417Координати: 41°15′51.1″N 22°1′27″E / 41.264194° N; 22.02417° E / 41.264194; 22.02417
Видливи остатоци1 црква, конак
Отворен за јавностда
Други информации(Ваташка парохија)

Бојанчишки манастир — нов манастир во кавадаречкото село Бојанчиште.

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплект е составен од: манастирската црква, манастирските конаци, како и други помошни објекти.

Црква „Свети Илија“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Илија“ - Бојанчиште.

Главната манастирска црква е посветена на Свети Илија, по која е и наречен целиот манастир.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]