Ботафого

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ботафого
Населба
Rio De Janeiro location map.svg
Земја Бразил
државаРио де Жанеиро
Општина/ГрадРио де Жанеиро
ЗонаЈужна зона
Административен регионБотафого
Површина
 • Вкупна479,90 ха (118,590 acres)
Население (2010)[1]
 • Вкупно82,890
 • Густина0,17/км2 (0,45/ми2)

Ботафого (local/standard португалски изговор: [bɔtaˈfoɡu] alternative Brazilian Portuguese pronunciation: португалски изговор: [botɐˈfoɡu]) е крајбрежна населба ('bairro' ') во Рио де Жанеиро, Бразил. Таа е претежно населена од средна класа население и има мала комерцијална заедница која се наоѓа меѓу ридовите на Мундо Ново, Дона Марта (која го одделува од Ларниераиса) и Сао Жоао (која ја одделува од Копакабана). Зборот Ботафого, исто така, се однесува на танцовиот потег на Латинска Америка во салата за танц, именуван затоа што областа на Ботафого е од каде потекнува.

Ертимологија[уреди | уреди извор]

"Ботафого Беј "(1869), од Николао Антонио Фачинети. Колекција на Музеј на Уметност na Сао Пауло

.

Ботафого бил именуван по Жоао Переира де Соса Ботафого, кој бил одговорен за артилеријата на галеон на Ботафого. Поради тоа, тој го добил прекарот "Ботафого" и го вклучил во неговото презиме. Кога отишол да живее во Бразил, португалската круна му ја дала земјата позната денес како Ботафого. Името буквално значи "го запали" (упатување на артилериската моќ на "Галеон" "Ботафого").[2] Во средината на XIX век, англиските говорници исто така го нарекуваle Бота Фого.[3]

Атракции и удобства[уреди | уреди извор]

Плажата Ботафого е во заливот Гуанабара, засолната од Атлантскиот Океан на полуостровот Урка и Шеќерната гора. Meѓу атракциите исто така е и домот на Руи Барбоса, Музејот на Индијанците - кој ја истражува културата и историјата на главните домородни народи на Бразил - и Вила-Лобос музејот.[4] Јавниот архив на државата Рио де Жанеиро е исто така во Ботафого.

Спорт[уреди | уреди извор]

Ботафого е дом на фудбалскиот клуб Ботафого, мулти-спортски клуб, најпознат е по тоа што е еден од најголемите фудбалски тимови во Бразил.[5]

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Населбата е опслужувана од страна на Ботафого станицатаи метрото на Рио де Жанеиро.[6]

Панорамски поглед на Праја де Ботафого (плажата Ботафого) со планината Шеќерна гора и Урка во позадина.

Обраование[уреди | уреди извор]

Германско училиште Рио де Жанеиро

Приватно училиште:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bairro: Botafogo“ (португалски). Prefeitura da Cidade do Rio de Janeiro. Архивирано од изворникот на 2014-10-13. Посетено на 8 October 2014.
  2. http://martin.romano.org/ps05/ps05_394.htm
  3. Roberts, Edmund (1837). Embassy to the Eastern Courts of Cochin-China, Siam, and Muscat. New York: Harper & Brothers. стр. 28.
  4. „Villa-Lobos Museum Website“. Архивирано од изворникот на 2013-04-12. Посетено на 2017-10-14.
  5. „História“. Botafogo de Futebol e Regatas. Посетено на 12 September 2014.
  6. „Botafogo - Sobre a Estação“. MetrôRio. Посетено на 12 September 2014.
  7. Home page (Portuguese)/Home page (German). Deutsche Schule Rio de Janeiro. Посетено на May 3, 2015. "Rua São Clemente 388 - Botafogo - CEP: 22260-000 Rio de Janeiro - RJ - Brasil"