Борха Мајорал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Борха Мајорал Моја (шпански: Borja Mayoral Moya; 5 април 1997) — шпански фудбалер кој игра како напаѓач за ФК Леванте и младата репрезентација на Шпанија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

Роден е во Парла, Мадрид. Мајорал се приклучил на подмладокот на Реал Мадрид  во 2007 година, по неговиот фудбалски почеток во ФК Парла. Во 2014 година, тој беше вклучен и во младиот состав на клубот и постигнал седум гола во Младинската лига на УЕФА.[1]

На 18 јануари 2015 година, Мајорал го направил своето деби како резерва, со влегувањето во 74 минута против Хетафе Б.[2]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Мајорал постигнал гил во секој од трите натпревари на Шпанија за квалификациите за младинското европско првенство во 2015, односно против Турција, Португалија и Грузија.[3] Во финалето во Грција, тој заврши како најдобар стрелец со три гола,[4]

Статистика[уреди | уреди извор]

Според податоците од 15 август 2018[5]
Клуб Сезона Лига Куп1 Континентална Вкупно
Натп. Гол. Натп. Гол. Натп. Гол. Натп. Гол.
Реал Мадрид Б 2014-15 5 2 5 2
2015-16 33 15 33 15
Вкупно 38 17 38 17
Реал Мадрид 2015-16 6 0 0 0 0 0 6 0
2017-18 14 3 6 3 4 1 24 7
2018-19 0 0 1 0 0 0 1 0
Вкупно 20 3 7 3 4 1 31 7
ВФЛ Волфсбург (заем) 2016-17 19 2 2 0 21 2
ФК Леванте (заем) 2018-19 0 0 0 0 0 0
Вкупно во кариерата 77 22 9 3 4 1 90 26

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barcelona lead five more through“. UEFA. 9 December 2014. Посетено на 30 August 2015.
  2. Forjanes, Carlos (18 January 2015). „El Castilla se impone al Geta B con un gol de Burgui en el 89' [Castilla impose themselves on Geta B with an 89th-minute goal by Burgui] (шпански). Diario AS. Посетено на 30 August 2015.
  3. Bzikadze, Vakhtang (3 June 2015). „Spain see off Portugal for last finals berth“. UEFA. Посетено на 30 August 2015.
  4. „Top scorer bonus for Spain's Borja Mayoral“. UEFA. 19 July 2015. Посетено на 30 August 2015.
  5. Борха Мајорал на soccerway

Надворешни врски[уреди | уреди извор]