Прејди на содржината

Борстендорф

Координати: 50°46′20″N 13°10′41″E / 50.77222° СГШ; 13.17806° ИГД / 50.77222; 13.17806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Борстендорф
Место во Гринхајнихен
Црква во Борстендорф
Црква во Борстендорф
Црква во Борстендорф
Грб на Борстендорф
Борстендорф во рамките на Германија
Борстендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општина Гринхајнихен
Основни податоци
Површина 14,52 км2
Надм. височина 454 м
Население 1.306  (31 декември 2013)
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09579
Повик. бр. 037294
Портал www.borstendorf.de
Координати 50°46′20″N 13°10′41″E / 50.77222° СГШ; 13.17806° ИГД / 50.77222; 13.17806

Борстендорф (германски: Borstendorf) — село и поранешна општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Гринхајнихен.