Борен (Чеч)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Борен)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борен
Борен is located in Грција
Борен
Борен (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Борен или Бураџик (грчки: Βραχοχώρι, Врахохори) — село во Драмско, Егејска Македонија, денес во Грција. Влегува во состав на општината Неврокоп Ова е најсеверното населено место во Егејска Македонија и се наоѓа во етнографската област Чеч.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]