Бонбона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бонбони

Бонбоните се тврди слатки направени од шеќер, со додадени бои и мириси. Зборот доаѓа од францускиот збор „Бон“ што значи нешто добро. Бонбоните се тврди и се јадат подлго време, и тешко може да се прегризат. Производителот на бонбони се нарекува бонбонџија.

Бонбоните се продаваат на грамови од големи стаклени садови, а денес главните производители се фабриките и се пакувани во кесички по 100грама.

Производство[уреди | уреди извор]

Сирупот кој е мешавина од шеќер и вода (млеко и друго) се вари со одредена концентрација, или додека да се карамелизира. Во зависност од составот и должината на вриење, се добиваат различни видови на бонбони.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]