Благовешченск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон Благовешченск

Благовешченск (руски: Благове́щенск, кинески: 海兰泡) — град во Амурската област, Русија. Градот е административен центар на Руската Федерација кој се наоѓа веднаш до границата со Кина. Благовешченск е петти по големина град во Рускиот Далечен Исток.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]