Биси Џин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биси Џин BC Jean
Родено имеБритни Џин Карлсон
ПотеклоСан Диего, Калифорнија, САД
ЖанровиПоп рок, соул, денс-поп, еуропоп
Период на активност2005-сега
ИздавачиJ[1](2009—сега)
Мреж. местоwww.bcjean.com

Бритни Џин Карлсон (анг. Britney Jean Carlson; родена 1987), позната како Биси Џин,[2][3] е американска пејачка-текстописец и поп/рок пејачка најпозната по пишувањето на првата верзија на синглот на Бијонсе, „If I Were a Boy“, кој бил премиерно прикажан во мај, 2008,[4] неколку недели пред Бијонсе да почне да ја снима својата верзија на песната.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lipshutz, Jason (2009-03-24). „J Records Signs Singer/songwriter BC Jean“. Billboard.biz. Посетено на 2010-03-03.
  2. Varga, George (September 10, 2010). „Starbound? Major label debut by San Diego's BC Jean out Monday“. News. The San Diego Union-Tribune. Посетено на September 15, 2010.
  3. Lewis, Randy (September 10, 2010). „BC Jean is ready to greet the world“. Pop Music. Los Angeles Times. Посетено на September 15, 2010.
  4. Wilhelm, Alex (2008-10-14). „Artist Of The Week: BC Jean“. Crazed Hits. Посетено на 2008-08-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]