Беј (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беј
北江
201609 Wenjiang and Yingde–Foshan Road.jpg
Физички особености
Должина63 км
Проток
  • Просечен:
    1.216 м³/с [1]
Беј (река) на Ризницата
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Кина Гуангдунг" nor "Шаблон:Location map Кина Гуангдунг" exists|250px|Беј (река) is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Кина Гуангдунг" nor "Шаблон:Location map Кина Гуангдунг" exists]]
извор
утока
Изворот и утоката на Беј

Беј или „Бејџанг“ (кинески: 北江; пинјин: Běi Jiāng = „Северна Река“) — река во јужна Кина, северна притока на Бисерната Река. Другите две поважни притоки се Си и Дунг.

Долга е 63 км и се наоѓа во северниот дел на покраината Гуангдунг.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]Координати: 23°08′43″N 112°48′54″E / 23.14528° N; 112.81500° E / 23.14528; 112.81500