Бетмен (филм од 1966)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Бетмен“
Бетмен (филм од 1966).jpg
Режисер Лезли Х. Мартинсон
Продуцент Вилиам Дозиер
Сценарист Лоренѕо Семпл Џр.
Боб Кејн
Настапуваат Адам Вест
Берт Вард
Ли Мериветер
Цезар Ромеро
Баргес Мередит
Френк Горшин
Музика Нелсон Ридл
насловна музика:
Нил Хефти
Монтажа Хари Герстад
Дистрибутер 20th Century Fox
Времетраење 105 мин.
Јазик Англиски
Буџет $1.377.800

Бетмен (англиски: Batman) е филм од 1966 година, базиран на популарната телевизиска серија со истиот наслов. Ова беше првиот долгометражен филм кој е адаптација на некој DC стрип. Филмот Бетмен беше реализиран од страна на издавачката куќа 20th Century Fox, а во главните улоги се појавиа Адам Вест како Бетмен, и Берт Вард како Робин.

Филмот беше режиран од Лезли Х. Мартинсон кој исто така режираше и неколку епизоди од серијата Бетмен.Глумци[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]