Прејди на содржината

Бетелн

Координати: 52°7′0″N 9°48′0″E / 52.11667° СГШ; 9.80000° ИГД / 52.11667; 9.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бетелн
Место во Гронау
Црква во Бетелн
Црква во Бетелн
Црква во Бетелн
Грб на Бетелн
Бетелн во рамките на Германија
Бетелн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Гронау
Основни податоци
Површина 7,51 км2
Надм. височина 125 м
Население 972  (31 декември 2015)
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31032
Повик. бр. 05182
Координати 52°7′0″N 9°48′0″E / 52.11667° СГШ; 9.80000° ИГД / 52.11667; 9.80000

Бетелн (германски: Betheln) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од градот Гронау.