Берлингтон (Вермонт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берлингтон
Burlington
Берлингтон
Берлингтон
Берлингтон
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Берлингтон
  Burlington
Основан 1785
Повикувачки број 802
Официјална страница www.ci.burlington.vt.us
Управа
Географија
Површина 40,1 км²
Надморска височина 61 м
Население
Население 38.889, со целата околина 198.889 (2000)
Густина 1.223,7 ж/км² (2000)


Берлингтон (англиски: Burlington) е град во САД во сојузната држава Вермонт и најголем град во таа сојузна држава. Според мерењата од 2000 година во градот живееле 38,889 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burlington, VT Urbanized Area“. Архивирано од изворникот на 2020-02-11. Посетено на 2011-06-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]