Бенце Бичо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бенце Бичо
Лични информации
НационалностУнгарија
Роден на19 јануари 1993 (1993-01-19) (27 г.)
Роден воПеч, Унгарија [1]
Висина1.83 метарs (6 ст 0 ин)
Тежина74 kilograms (163 lb)
Спорт
ДисциплиниДелфин
КлубВШИ Печ

Бенце Бичо (19 јануари 1993) е унгарски пливач и златен медалист на младинските олимписки игри .

Кариера[уреди | уреди извор]

Бичо почнал да плива во 1999 година и наскоро се истакнал со својот талент. Во 2005 година тој ги сруши скоро сите рекорди на округот во својата старосна група. За да го обезбеди неговиот понатамошен развој, во 2007 година се преселил со своето семејство во Печ , каде што во моментов работи во ВШИ Печ.

Бичо го постигнал својот прв успех на Европското пливачко првенство во 2010 година, каде што триумфирал на 200 метри делфин со нов рекорд од 1: 55,82, кој бил шестиот најдобар резултат во таа година.[2] Неколку месеци подоцна, тој го освоил истиот настан на првите Олимписки игри во Сингапур, затворајќи го своето рекордно време за седум стотинки (1: 55,89).[3][4] Во ноември учествувал на Европското првенство за пливање во кратки патеки за 2010 година , освојувајќи бронзен медал во неговиот омилен удар.[5]

Во 2011 Бичо го подобрил својот личен рекорд, тој испливал 1:54.79 на првенството во Унгарија и победил на трката пред Ласло Чех , бранителот на титулата и олимпискиот сребрен медал на дисциплината во 2008 година.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Предлошка:Cite Sports-Reference
  2. "Biczó Bence ifjúsági Európa-csúcsot úszott 200 pillangón" (унгарски). telesport.hu. 16 July 2010. Архивирано од изворникот на 18 July 2010. Посетено на 26 June 2011.
  3. "Final results – 200 m butterfly" (PDF). 2010 Youth Olympics Official Website. Архивирано од изворникот (pdf) на 2 December 2010. Посетено на 26 June 2011.
  4. "Ifjúsági olimpia: Biczó Bence aranyérmes 200 m pillangón". Nemzeti Sport Online (унгарски). 20 August 2010. Посетено на 26 June 2011.
  5. "2010 European Short Course Swimming Championships – 200 m butterfly final results" (PDF). omegatiming.com. Архивирано од изворникот (pdf) на 14 December 2010. Посетено на 26 June 2011.
  6. "Biczó Bence a világranglista második helyére úszott 200 pillangón!". Hungarian Swimming Federation (унгарски). Архивирано од изворникот на 9 October 2011. Посетено на 26 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]