Бел нуркач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бел нуркач
Smew.both.arp.600pix.jpg
Мажјак (горе) и Женка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Гусковидни
Семејство: Патки
Потсемејство: Merginae
Род: Mergellus
Selby, 1840
Вид: Бел нуркач
Биномен назив
Mergellus albellus
(Linnaeus, 1758)
Синоними

Mergus albellus

Бел нуркач (Mergellus albellus) е вид на птица од фамилијата патки, и е единствен член од родот Mergellus'. Ја има во Македонија.

Распостранетост[уреди | уреди извор]

Овој вид патки најмногу е распостранет во северниот дел на Европа и Азија, а во зима, ги наоѓаме во скриените брегови на Балтичкото и Црното море. Во помал број, ги среќаваме во Велика Британија, Германија, а некои скитници биле забележани и во Северна Америка.

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа патка, со својот изглед , неможеме да ја погрешиме. Женките и незрелите мажјаци се сиви со контенливи чела и капи, крилјата им се бели, а клуновите им се со испакнат врв што им помага да фаќаат риби. Тие се 38-44 сантиметри долги.

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Тие живеат покрај вода, а во лето тие престојуваат во таигата (шумска зона која се протега од северна Скандинавија и Сибир, па се до Пацифичкиот брег). Во зима, тие летаат на југ, крај реките, и често далеку од дрвја.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Се хранат со риби до 6 cm должина, водни инсекти, по кои нуркаат во плитките води.

Размножување[уреди | уреди извор]

Гнездата ги поставуваат во шуплините во дрвата, кои најчесто се направени од клукајдрвците. Несат во Мај, од 6-9 јајца со крем боја.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]