Белокрстен свиркач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белокрстен свиркач
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Бекасови
Семејство: Мочварки
Род: Пескарки
Вид: Белокрстен свиркач
Научен назив
Calidris ferruginea
(Pontoppidan, 1763)
Синоними

Erolia ferruginea Vieillot, 1816

Calidris ferruginea – јајце

Белокрстен свиркач или кривоклуна пескарка (науч. Calidris ferruginea) — мала птица од семејството на мочварките (науч. Scolopacidae), родот на пескарките (науч. Calidris), која се размножува во тундрите на северен Сибир. Таа е типична птица преселница која зимува во Африка, но и во југоисточна Азија и Австралија. Се среќава и во Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Белокрстниот свиркач е мала птица, само малку поголема од обичниот свиркач со должина од 19.5 до 21 см, но разликата е што има подолг, надолу свиен клун, подолг врат и нозе и бел задник. Возрасните единки во сезоната на парење имаат матно темносиви горни пердуви и цигла црвени долни делови. Во зима се светлосиви одозгора и бели одоздола и имаат јасна бела линија кај окото. Младенчињата имаат сив и кафен грб, бел стомак и розовикави гради.

Поведение[уреди | уреди извор]

Со црвен врат

Мажјакот за време на додворувањето изведува воздушни акробации. Женката снесува 3-4 јајца на земја во тундрата и тајгата, претежно во Сибир. Многу е тешко да се каже каков е успехот од размножувањето зашто гнездата на птиците се распрскани во бескрајниот простор, а нивното место зависи од времето. Од сите крајбрежни птици, белокрстниот свиркач има најкуса сезона на парење. По размножувањето, птиците се селат далеку на југот од Африка, Австралија и Индија, понекогаш патувајќи и по 15.000 км. Овие птици формираат големи јата кога се селат мешајќи се и со други птици, особено со обичниот свиркач. На своето патување поминуваат низ Европа.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Овие птици најмногу се хранат со леминг (мали глодачи), но при преселбата тие обично пасат во мочуриштата крај бреговите и јадат разни инсекти.

Статус[уреди | уреди извор]

Пребројувањето на птиците во јужна Африка каде најголемиот број зимува, покажува дека во периодот од 1975 до 2009 година нивниот број опаднал за 40%. Сличен тренд е забележан и во Австралија, и можеби ова е поврзано со ефектот на глобалното затоплување на местата каде тие се размножуваат.[2] Договорот за заштита на африканско-евроазиските миграторни птици се однесува и на овој вид.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Calidris ferruginea. IUCN Red List. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 16 July 2012.
  2. de Villiers, M.S (2009). Editor. Pretoria: SANBI. стр. 12. ISBN 978-0-620-45305-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]