Бантелн

Координати: 52°4′5″N 9°45′20″E / 52.06806° СГШ; 9.75556° ИГД / 52.06806; 9.75556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бантелн
Место во Гронау
Црква посветена на Свети Ѓорѓи во Бантелн
Црква посветена на Свети Ѓорѓи во Бантелн
Црква посветена на Свети Ѓорѓи во Бантелн
Грб на Бантелн
Бантелн во рамките на Германија
Бантелн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Гронау
Основни податоци
Површина 7,51 км2
Надм. височина 79 м
Население 1.507  (31 декември 2015)
 - Густина 201 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31029
Повик. бр. 05182
Координати 52°4′5″N 9°45′20″E / 52.06806° СГШ; 9.75556° ИГД / 52.06806; 9.75556

Бантелн (германски: Banteln) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од градот Гронау.