Баку (дух)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Баку“, Кацушика Хокусаи, 1814 — 1878 г.

Баку (јапонски: 獏, 貘) — митско животно или дух од јапонската митологија, добронамерен јадач на соништа и кошмари. Според легендата, Баку е создаден од слободните делови кога боговите завршиле со создавањето на сите други животни. Има долга историја во јапонскиот фолклор и уметност, а неодамна се појавил и во манга и аниме.[1]

Изглед[уреди | уреди извор]

Баку е маѓепсувачка химера на јапонската митологија, отелотворувајќи спој величествени суштества. Со цврстото тело на мечка, може да се пофали со загадочното лице на слон, и очи на носорог. Неговите тигарски шепи пријатно го поддржуваат ова митско суштество, додека неговата опашка ја отсликува онаа на вол. Ова неземно суштество е познато по својата извонредна способност да голта соништа, чувар што се повикува за да ги растера кошмарите и да внесе мирен сон. Неговото присуство, складен спој на страшни и заштитни одлики, додава атмосфера на мистика на богатиот гоблен на јапонскиот фолклор.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nakagawa Masako (1999). „Sankai ibutsu: An early seventeenth-century Japanese illustrated manuscript“. Sino-Japanese Studies. 11 (24–38): 33–34.
  2. „JAANUS / bakuhana 獏鼻“. www.aisf.or.jp. Архивирано од изворникот на 2020-01-22. Посетено на 2021-05-31. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. „Baku – The Dream Eater“. 百物語怪談会 Hyakumonogatari Kaidankai (англиски). 2012-10-20. Посетено на 2023-12-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]