Ајдахо Фолс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Локацијата на Ајдахо Фолс во округот Боневил во Ајдахо

Айдахо Фолс (англиски: Idaho Falls во превод „Водопади Ајдахо“) е град во сојузната држава Ајдахо, САД. Ајдахо Фолс според пописот од 2000 година броел 50 730 жители и опфаќал површина од 45 км² (17,40 милји²). Основан е во 1864 година, а го носи епитетот град од 1891 г.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]